Należę do tej grupy ludzi, która lubiła czytać lektury szkolne w liceum - przynajmniej większość z nich. Ale gdyby w czasach licealnych ktoś powiedział mi, że kiedyś napiszę swoją własną książkę, to na pewno bym nie uwierzył.
Teraz sytuacja się zmieniła i na rynku pojawiła się książka "Prawne aspekty cyberbezpieczeństwa. Praktyczne wskazówki dla przedsiębiorców" mojego autorstwa. To publikacja o tym, jak przepisy prawa wpływają na rozumienie bezpieczeństwa informatycznego i w jaki sposób kształtują wymogi w tym zakresie. Mamy bowiem takie czasy, że takie kwestie jak bezpieczeństwo IT również jest regulowane ustawami.
To wszystko opisałem głównie z perspektywy przedsiębiorców, którzy działają w Polsce. Przedstawiciele innych instytucji, takich jak np. samorządy, które mają obowiązki związane z cyberbezpieczeństwem też znajdą w niej coś dla siebie.
O czym jest ta książka?
Książka dotyczy w szczególności tego:
- jaki wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorców w Polsce ma ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa i jakie nakłada obowiązki na przedsiębiorców,
- w jaki sposób RODO wpływa na obowiązki związane z zabezpieczaniem swoich systemów informatycznych,
- jak w praktyce można spełnić obowiązki wynikające z obydwu tych aktów prawnych, wprowadzając w organizacji procedury dotyczące bezpieczeństwa IT.
Książka jest dostępna pod tym linkiem.