• Twitter Social Icon
  • LinkedIn Social Icon
  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon

Projekt: 2019 Michał Nosowski, Toruń. 

Wśród danych

Blog dla przedsiębiorców działających w cyfrowym świecie

Smart Contracts w najnowszym biuletynie Euro Info!

12.05.2017

Z nieukrywaną radością informuję, że ukazał się kolejny numer Biuletynu Euro Info, w którym jest mój artykuł.

 

Tym razem poruszany przeze mnie temat dotyczy Inteligentnych Kontraktów (ang. Smart Contracts). Co to takiego? To takie algorytmy komputerowe, które umożliwiają zawieranie umów pomiędzy ludźmi. Wszystko opiera się na tej samej technologii (blockchain), co kryptowaluty, np. popularny ostatnio bitcoin.

 

Takie inteligentne kontrakty napisane są językiem zbliżonym do języka programowania, a nie językiem prawniczym. Dzięki temu komputer może sam prowadzić do wykonania i egzekucji takiej umowy. W moim artykule skupiam się na tym czy inteligentne kontrakty, istniejące wyłącznie w przestrzeni wirtualnej, mogą w ogóle zostać uznane za zgodne z prawem umowy i jakie jest możliwe ich zastosowanie.

 

Zachęcam do lektury! 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Please reload

Michał Nosowski
Radca prawny

 

Jestem prawnikiem i zajmuję się tym jak regulacje prawne przenikają się z nowymi technologiami. Dlatego często współpracuję z programistami, osobami zajmującymi się marketingiem i ludźmi, którzy tworzą innowacyjne biznesy. Moim celem jest tłumaczenie jak w przystępny sposób dostosować swój nowatorski biznes do przepisów prawa, a przy okazji nie zatrzymać jego rozwoju.

Istotne jest dla mnie to, aby to co tu publikuję było jasne i czytelne nie tylko dla innych prawników. Dlatego nie zamieszczam tu nudnych analiz poszczególnych przepisów, setek orzeczeń albo fragmentów opasłych komentarzy. Chcę być zrozumiałym dla Ciebie i wierzę, że o prawie można mówić z uśmiechem na twarzy.

O czym piszę najczęściej? O ochronie danych osobowych, umowach w IT, prawnych regulacjach prowadzenia działalności gospodarczej i tych przepisach, które dotyczą działalności w sieci. Czasem wspomnę coś o kryptowalutach albo praniu pieniędzy. Poza tym zajmuję się prawną obsługą biznesu, wdrażam RODO, prowadzę audyty z ochrony danych osobowych, a czasem także szkolę.

Jeśli chcesz się ze mną skontaktować, napisz na: kontakt@mnosowski.pl